Program 2012 yılında T.C. Ahi Evran Üniversitesi, Mucur Meslek Yüksekokulu bünyesinde, mesleki eğitim ön planda tutularak ve uygulama ağırlıklı bir yöntemle eğitim-öğretim vermeye başlamıştır. Program sektörün ihtiyacı olan Medya, reklam ve görüntü üretimi süreçlerinde etkin bir şekilde görev alabilecek bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Mezunlar; kamu veya özel sektörde faaliyet gösteren moda, reklam ve tanıtım fotoğrafı, moda kameramanlığı, Yönetmenlik,  görüntü yönetmenliği, reklam kameramanlığı, stüdyo kameramanlığı ve görüntü üretim süreçlerinde çalışma imkanı bulurlar. Ayrıca sektörde kendi çalışma alanlarını açarak kendilerine iş imkanı sağlayabilirler.
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programı, lise öğrenimi sonrasında iki yıllık ön lisans eğitimi vermektedir. Programa yaklaşık 40 öğrenci alınmaktadır. Öğrenciler, programda bulunan tüm zorunlu dersleri almak ve geçmek zorundadır. fotoğrafçılık ve kameramanlık programı dahilinde; sanat tarihi, araştırma yöntem ve teknikleri teorik eğitimlerinin yanı sıra, öğrencilerimize uygulamalı çekim teknikleri, kamera tekniği ve ışık teknikleri hakkında uygulamaya yönelik eğitimlerde verilmektedir.
Bunun yanında paneller, teknik dersler, araştırmalar, fotoğraf ve video teknik gezileri, ve zorunlu staj deneyimi ile öğrencilerin kazandıkları bilgileri pratiğe dönüştürülmeleri sağlanmaktadır. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programından mezun olan öğrencilerimiz;  moda, reklam ve tanıtım fotoğrafı, moda kameramanlığı, Yönetmenlik,  görüntü yönetmenliği, reklam kameramanlığı, stüdyo kameramanlığı ve görüntü üretim süreçlerinde çalışma imkanı bulacaklardır. Ayrıca sektörde kendi çalışma alanlarını açarak kendilerine iş imkanı sağlayabilirler.