Meslek Yüksekokulumuzda “Türkiye’de Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin Önemi” konulu konferans düzenlendi. Meslek Yüksekokulumuz Konferans Salonu’nda 19 Mart 2013 tarihinde gerçekleşen konferansa, Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin, Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Harun Çiftçi, Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güngör, Köy Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, Genel Başkan Vekili ve Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol, Kastamonu Birlik Başkanı Erol Akar, Prof. Dr. Ayhan Çıkın, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, basın mensupları, yüksekokulumuz öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Köy Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, kooperatifçiliğin önemine değinerek yaşanan olumlu gelişmelerden mutluluk duyduklarını vurguladı.

Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Harun Çiftçi de bir konuşma yaparak, iktisadi faaliyetler arasında kooperatifçiliğin yerini anlatarak, kooperatifçilik programı öğrencilerinin aldıkları eğitim ile sektöre katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Yüksekokulumuz Kooperatifçilik Programı Öğretim Görevlisi Selami Sedat Akgöz koordinatörlüğünde Kooperatifçilik Programı öğrencilerinin düzenlediği konferansa, Köy Kooperatifleri BirliğiGenel Başkan Vekili ve Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol, Kastamonu Birlik Başkanı Erol Akar, Prof. Dr. Ayhan Çıkın konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın moderatörlüğünü yapan Varol, “Tarımsal Üretimde Köy-Koop’un Yeri, Misyonu ve Vizyonu” konulu bir sunum yaptı. Prof. Dr. Ayhan Çıkın, dünya ekonomisinde kooperatiflerin yeri ve kooperatif işmodelinin performansı konularında bilgi verdi. Akar ise, “Uygulamada Kooperatifler ve Tarımsal Kalkınmada Kooperatiflerin Rolü” konulu bir konuşma yaptı.

Konferansın ilk konuşmacısı Prof. Dr. Ayhan Çıkın, kooperatifçiliğin ekonomiye ve topluma olan katkısını vurgulayarak, “Kooperatif hareketi bugün, sosyal ekonominin bütünü içinde çeşitli üretken organizasyonlarından en önemlilerinden birini temsil etmekte ve kurucularının formüle ettiği ütopyayı gerçekleştirmeye olanak veren tüm araçları ve yolları kullanmaktadır” dedi. Çıkın, kooperatifçiliğin dünyada ve Türkiye’de yaşanan sorunlarına da dikkat çekerek, “Toplumun her kesimine kooperatifi ve kooperatiflerde rol alabilecek kesimlerin niteliklerini ve nedenlerini anlatacak örgün ve yaygın eğitim çalışmaları yapılmalıdır” diye konuştu.

Konferansta ikinci olarak söz alan Kastamonu Birlik Başkanı Erol Akar ise, kooperatiflerin kalkınmaya olan etkilerini anlatarak, kooperatiflerinbirbölgeyekatkılarının,istihdamı, sosyalveekonomikdokuyu, sürdürülebilirkalkınmayıiyileştirmekolduğunadikkatçekti.

Konuşmacılar, daha sonra dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Konferansın ardından Meslek Yüksekokulumuz Kooperatifçilik Bölümü ve Köy Kooperatifleri Merkez Birliği arasında istihdam ve eğitim sürecinin geliştirilmesi konusunu içeren işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokolle, mesleki uygulama eğitimlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Protokolün imzalanmasının ardından Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin ve Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Harun Çiftçi, Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güngör ve Meslek Yüksekokulumuz Müdür Yardımcılarımız tarafından konuşmacılara plaket verildi.