Yüksekokulumuz, güneş enerjisi projesi ile elektrik üretmeye başladı. 

1 Kasım 2019 tarihinde, yüksekokulumuzda yapımı tamamlanan tesislerin açılışı yapıldı.

9O1A0080

Tadilatı TANAP projesi kapsamında yapılan ve Mucur Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleşen açılış törenine, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Yüksekokulumuz Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Emrah Aydemir, TANAP Yatırım Programları Uzmanı Zafer Sarı ve beraberindeki heyet, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

salon

 Program, Mucur Meslek Yüksekokulu Güneş Enerjisi ile Enerji Üretimi Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Şaban Fındık’ın açılış konuşması ile başladı. Konuşmalarında projenin öneminden ve aşamalarından bahseden Fındık “ Projeye, 1 Milyon 361 Bin 700 TL’lik bütçe hibe desteği verildi” diyerek proje sayesinde, enerjide dışa bağımlılığın azaltılarak yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımının amaçlandığı ve 4 bin proje arasından yapılan değerlendirmeler neticesinde seçilerek projenin hibe almaya hak kazandığı belirtildi. 

9O1A0117

 Fındık konuşmasında, proje hakkında detaylı bilgiler vererek TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları tarafından desteklenen Mucur MYO Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi Projesinin 2 Nisan 2018 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdiğini belirtti. Proje kapsamında Mucur Meslek Yüksekokulu binasının çatısında 1.000 metrekarelik alana, 480 adet 270 W’luk güneş paneli yerleştirildiğini söyleyen Öğr. Gör. Şaban Fındık, proje ile yıllık 188.000 KW’luk enerji üretilerek fazla gelen elektriğin satışının da yapılabileceğini dile getirdi. Proje kapsamında, Mucur Meslek Yüksekokuluna 190 kişilik konferans salonu kazandırıldığını ve aynı zamanda meslek yüksekokulunun yakıt kazanlarının doğalgaz dönüşümünün de yapıldığını vurgulayan Fındık, proje çalışmaları boyunca kendisine maddi ve manevi destek olan herkese teşekkür etti.

 Proje Yürütücüsü Öğr. Gör. Şaban Fındık’ın konuşmasının ardından TANAP Yetkilisi Zafer Sarı söz alarak TANAP ile birlikte Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) hakkında kısaca bilgi verdi.

9O1A0119

 TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında şimdiye kadar 1000’den fazla projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Sarı, bu projelerden her birinin bulundukları bölgede önemli katkılar sağladığını belirtti. Ardından projelerin artarak devam etmesi temennisinde bulunan Zafer Sarı, projenin hazırlanması, yürütülmesi ve hayata geçirilmesi aşamalarında desteği olan herkese teşekkür etti.

 TANAP Yetkilisi Zafer Sarı’nın konuşmasının ardından Mucur Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Emrah Aydemir de bir konuşma yaptı. Aydemir konuşmasında, Mucur Meslek Yüksekokulu olarak çok sayıda çalışma yürüttüklerini ve yürütmeye devam edeceklerini belirterek projelerin artarak devam etmesini diledi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın her proje ile yakından ilgilendiğine dikkat çeken Aydemir, Rektör Karakaya’ya ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

9O1A0123

 Rektör Karakaya: “Millet ve kurumlar adına faydalı işler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasında millet ve kurumlar adına faydalı işler yapmak için bir arada bulunmaktan mutlu olduklarını belirterek toplum ve millet yararına güzel işler yapmanın kendilerini sevindirdiğini kaydetti. Bu tarz projelerin bir umut arayışı olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu umudun sürekli olarak beslenmesi gerektiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Projeye emek veren arkadaşlarımızın bu umudu, bugün ülke için yıllık 150 bin TL’lik enerji üretimine katkı sağlıyor. Enerji, bugün ülkemizde ve dünyada üzerinde çalışılan önemli bir mesele, sıradan bir mesele değil. Dolayısıyla bu katkı, büyük bir katkı. Ben, emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum ve bu tür projelerin ülkemizde yaygınlaşarak devam etmesi gerektiğine inanıyorum.”

9O1A0145

Üniversitemizin hedefleri itibarıyla almış olduğu projeleri gerçekleştirerek umuda dönüştürmek için uğraştığını anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, millete faydalı, öğrencilere yararlı olan projelerin gece gündüz takibinde ve peşinde olduklarını sözlerine ekledi.  “Milletin, umuda ve bizim katkımıza ihtiyacı var.” diyen Rektör Karakaya,  üniversite ve gençliğin bu milletin lokomotifi olduğunu kaydederek bunu iyiye kullanarak bu heyecanı her gün tutacaklarını ve her gün yeniden doğacaklarını vurguladı. Projeye emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür eden Rektör Karakaya, ülkeye ve millete faydalı projelerin devam etmesi temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, projede emeği geçen Dr. Öğretim Üyesi Emrah Aydemir, Öğr. Gör. Yusuf İslam Sürücü, Öğr. Gör. Mehmet Akarçay, Öğr. Gör. Şaban Fındık ve Savaş Pustu'ya teşekkür belgesini verdi. Program, kurdele kesilmesi ve açılış seremonisi ile sona erdi. 

9O1A0180

 

 

9O1A0184